Ana Viktorija Puljiz oduševila i uzela svjetsko srebro!

Ana Viktorija Puljiz osvojila je srebrnu medalju u kategoriji do 48 kilograma na Svjetskom kadetskom prvenstvu u Almatyju. Ovom medaljom Puljiz je kompletirala sve velike medalje za ovu kadetsku sezonu.

Ovogodišnje svjetsko prvenstvo za kadetski (U18) uzrast u najvećem je gradu Kazahstana okupilo 463 judoke iz 61 države.

Dan za Puljiz nije krenuo nimalo lako. Ždrijeb svjetskog prvenstva Puljiz je u prvom kolu dodijelio bivšu kadetsku svjetsku i europsku broncu, Talijanku Carlottu Avanzato. Viktorija i Avanzato do sada su se susrele tri puta – dva put je slavila talijanska predstavnica, a jednom Puljiz. Izjednačena borba bez poentiranja obje natjecateljice ušla je u golden score, u kojem se Puljiz taktički bolje snašla te nakon 43 sekunde (ukupno 4:43) odnijela pobjedu (tri kazne). Viktoriji je prolaskom teškog prvog kola sav teret pao s ramena, pa je njena klasična prezentacija superiornosti mogla početi.

U osmini finala atraktivnim ipponom minutu i 16 sekundi prije isteka vremena svladala je slovensku predstavnicu Dianu Sterman. Veće probleme Viktoriji nije stvorila ni mađarska predstavnica Anna Kriza u ogledu četvrt završnice. Prvi wazari po sredini borbe, te drugi minutu i 6 sekundi prije kraja rutinski vode Puljiz u polufinale prvenstva svijeta. Svega minuta i 30 sekundi bilo je potrebno za Puljiz i još jedan prekrasan ippon, ovaj put protiv turske reprezentativke Buketnur Karabulut.

Viktorija nije mogla na ljepši način ući u svjetsko finale, u kojem ju je čekala Japanka Hikari Yoshioka. Japanska je predstavnica ipak bila presnažna u parteru za Puljiz – Viktorija se uspjela izvući iz prvog zahvata držanja, no iz drugog nije mogla (jedna minuta i 22 sekunde, ippon).

- Stvarno sam sretna! Hvala svima koji su nam pružili podršku na ovom tešku putu. Ovo je predivan način da završim kadetski uzrast - sažela je prve dojmove Ana Viktorija.

- Emocije su nam podijeljene. Jako sam ponosan na cijelu sezonu, a pogotovo jer smo ostvarili glavni cilj - uzeti svjetsku medalju. Malo sam razočaran finalom jer smo na pripremama u Japanu uvježbavali točno te tranzicije iz stojećeg stava u partner, da nam se na SP-u ne bi dogodilo ovo. Međutim, jako smo ponosni, zadovoljni ovom velikom medaljom i idemo dalje uz nove ciljeve prema seniorskom judu te ih idemo ostvariti - emotivan i iskren bio je trener Dragan Crnov nakon velikog uspjeha u Kazahstanu.

Puljiz je tako europskoj bronci i zlatu s Europskog olimpijskog festivala mladih pridodala i naslov svjetske kadetske viceprvakinje. Viktorijine uspjehe u protekle tri godine jednostavno je preteško za nabrojati, no ovom je medaljom kompletirala svoju riznicu medalja s velikih natjecanja u kadetskom uzrastu. Puljiz i njen trener Dragan Crnov tako su osvojili prvu, dugo željenu svjetsku medalju, pa se slobodno može reći kako su u kadetskom uzrastu osvojili sve što se osvojiti dalo. Sad je vrijeme za juniorski (U21) staž, u kojem Viktorija već ima europsko srebro.