Hrvati ispali rano, olimpijski pobjednik neugodno iznenadio

Završen je prvi natjecateljski dan na judo Grand Prix Zagreb 2015. Održane su borbe u pet kategorija, a hrvatski predstavnici nisu pronašli put do finala. Jedina hrvatska judašica prvog dana, Andrea Bekić, nastupila je u kategoriji do 52 kg, a poražena je nakon četiri minute borbe od Britanke Kelly Edwards.
Mislav Krček i Paolo Buterin u kategoriji do 66 kg također su poraženi. Od Buterina je bolji bio Portugalac Sergiu Oleinic, dok je Krček u prvom kolu izgubio od Ukrajinca Georgiia Zantaria.
Favoriti ispali već u prvom kolu.
Iznenađenja dana svakako su ispadanje olimpijskog pobjednika Arsena Galstyana  u kategoriji do 66 kg. Bolji od njega bio je dvadetjednogodišnji Junior Degen, mlada nada juda. No, treba naglasiti kako je ovo Galstyanu nova kategorija, jer se do sada borio u onoj do 60 kg.
U kategoriji do 57 kilograma kod žena, Qiulia Quintavalle, zlatna iz Pekinga 2008. izgubila je u prvom kolu. U kategoriji do 52 kilograma, glavna favoritkinja Marie Muller izgubila je od Armenke Zhanne Stankevich. Iznenadio je i poraz jedne od najperspektivnijih Mađarki, Hedvig Karakas, pete na Olimpijskim igrama u Londonu 2012., koja je izgubila u kategoriji do 57 kg od Rumunjke Loredane Ohai.

Drugoga dana natjecanja, Hrvatska će imati četiri predstavnice i predstavnika. Nastupit će Denis Bečić (-73kg), Karlo Lacković (-73kg), Denis Beljić (-81kg), Mislav Ljubenkov (-81kg), Dominik Družeta (-81kg) Ana Kokeza (-63kg), Andreja Đaković (-63kg), Marijana Mišković (-63kg), Buga Kovač (-63kg).

Iznenadili predstavnici Armenije
U kategoriji do 48 kilograma kod žena, u finalu je najbolja bila predstavnica Turske Dilara Lokmanhekim, pobijedivši sunarodnjakinju Ebru Sahin. Broncu su osvojile Talijanka Valentina Moscatt te Ruskinja Irina Dolgova.

Kod muškaraca, u kategoriji do 60 kilograma, zlato je pripalo Hovhannesu Davtyanu iz Armenije, srebro Tobiasu Englmaieru iz Njemačke, dok su broncu osvojili Španjolac Francisco Garrigos te Kherlen Ganbold iz Mongolije.
U kategoriji žena do 52 kilograma zlatna je Rumunjka Andreea Chitu, srebrna Ruskinja Yulia Ryzhova, dok su broncu uzele Poljakinja Agata Perenc i predstavnica Kosova Distria Krasniqi.
Zlato u kategoriji muškaraca do 66 kilograma pripalo je Ukrajincu Georgiiu Zantaraiau, srebrom se okitio Sebastian Seidl iz Njemačke, dok su bronce otišle u Tursku, Sinanu Sandalu, te Izrael, Golanu Pollacku.

Posljednja kategorija prvog dana Grand Prixa Zagreb bila je za žene do 57 kilograma. Zlato je osvojila Nekoda Smythe Davis iz Velike Britanije, bronca je otišla Marti Malloy, predstavnici iz SAD-a. Brončane medalje osvojile su Johanna Mueller iz Njemačke i Tina Zeltner iz Austrije.

Olimpijski judo park u znaku capoeire i prezentacije juda najmlađima
Za vrijeme trajanja turnira u Domu sportova, svakoga dana od 14 sati održava se i  Olimpijski judo park „U ritmu Rija“. Prvoga dana posjetili su ga gimnastičar Marijo Možnik, boksač Filip Hrgović i veslači braća Sinković, koji su se zajedno s posjetiteljima okušali u capoeiri. U subotu naši olimpijci i njihovi treneri predstavljaju judo tehnike, a posljednjega dana, u nedjelju, djeca će moći i trenirati s Barbarom Matić, Marijanom Mišković, Andrejom Đaković i Andrejom Bekić, aktualnim olimpijskim kandidatkinjama.